Arabesk Nedir ?

Arabesk Nedir ?
  • 0
  • 92
  • 29 Eylül 2020
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 3,00 out of 5)
    Loading...
  • +
  • -

Geçmişten Günümüze Arabesk Müzik Tarzı

Geçmişten günümüze arabesk müzik tarzı denildiğinde, Türk toplumunun can damarlarından birinden bahsedilmiş olur. Arabesk, Türk insanı için olmazsa olmaz müzik tarzlarından biridir; ayrıca, kimi yerde bir yaşam biçimidir.
Arabesk, kökeni itibarıyla Fransızca ‘arabesque’ sözcüğünden gelmektedir. ‘Arabe’, Arap’a ait olan anlamını da içermektedir. Bu müzik, Arap kültüründen doğarak, Türkiye’ye ve dünyaya yayılmıştır. Sözlük anlamıyla, Arap müziğini andıran, genellikle karamsar, üzgün müzik türüne denilmektedir. Ayrıca, mimaride de kullanılan bu tür, karışık ve girişik bezeme anlamını taşımaktadır. Müzik ve mimariyi birleştiren arabesk müzik, genellikle ona ihtiyaç duyan kitleler tarafından talep edilmektedir. Bu yönde, Müslüm Gürses, Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Azer Bülbül, İbrahim Tatlıses, Bergen, Güllü, Kibariye gibi isimler bu müziğini temel temsilcileri olarak görülürler.

 

Arabesk Nasıl Bir Müzik Türüdür?

Arabesk müzik, genellikle karamsar, üzücü, efkar veren bir türdür. Kimi şarkıları ise, bunun aksine hayli hareketlidir. Bireysel olarak dinlenebileceği gibi, içki sofralarında, arkadaş buluşmalarında da dinlenebilir. Zaman zaman kına gecelerinde, düğünlerde de bu müzikleri duyarız. Hatta, kimilerinde halay bile çekilebilir. Arabesk, gözyaşını parlatan bir inci gibidir. Aşk acısına, ayrılık acısına, hayatın ağırlığına, eşitsizliklere, kahırlara, ölüme karşı bir direniş gösteren insanın, kendi iç sesini dinlemesidir.
Bu müzik türü, kimi alternatif şarkıcıların ve grupların favori müzik türlerinden biri haline gelmiştir. Ceylan Ertem, Gaye Su Akyol gibi şarkıcılar; Fairuz Derin Bulut gibi gruplar bu müzik türünü başka alanlara taşımışlar ve günümüzün gençliğiyle de buluşturmuşlardır. Bu müzik, dönemin ruhuna da uygun şekilde zorlukları ifade eden bir alt yapıya sahiptir.

 

Arabesk Müziğe Ne Zaman İhtiyaç Duyarız?

Arabesk, dünyanın ve özellikle toplumun zorlu, çalkantılı ve çöküntüye uğradığı dönemlerde yükselen bir müzik türü olmuştur. Bu yüzden, 1950’li yıllarda ülkeye Amerikan yardımlarıyla beraber gelen süreçle birlikte, bu müzik türü de kendine yer bulmaya başlamıştır. Nitekim, Türkiye bir küçük Amerika ülkesi gibi görülse de, aslında yapı itibarıyla bir Ortadoğu ülkesidir. Arabesk, kültürel olarak bizi temsil etmektedir. Acılarımız, anılarımız, dertlerimiz, kederlerimiz, sevinçlerimiz onun içinde gizlidir.

Bir cevap yazın

Arabesk Damar - Ağır Damar Arabesk Damar - Bu Akşam Mezarını Açasım Geldi Arabesk Damar - Milyonları Ağlatan Şarkı Arabesk Damar - Esrarı Bilmezdim Arabesk Damar - Yar Ben Sana Eş Olam Yoluna Yoldaş Olam Arabesk Damar - Beyazlar Kefenin Olsun Arabesk Damar - Akşamlar Çökünce Arabesk Damar - Dargınım Yalan Sözlere Arabesk Damar - Aç Kapıyı Gardiyan Arabesk Damar - Duvarlarda Konuşmuyor

×